בישול בעזרת יין וודקה

03/13/2011

כותב: אורי

משקאות חריפים ועולם הבישול

משקאות חריפים נתפסים אצלנו בהקשר של מסיבות קולג’, אירועים כגון חתונה או אירוח יוקרתי. יחד עם זאת, יש להם מקום מכובד ביותר גם בעולם הקולינרי, ועל כך נדבר במאמר זה.

באילו יינות נשתמש בבישול?

בכל פעם שאנחנו רואים את המילה “יין” במתכון שלנו, אנו נוטים להשתמש ביינות הפתוחים שיש לנו במקרר, ואלו הם בדרך כלל יינות מתוקים של קידוש. אם אין בבית איזה בקבוק יין פתוח, נפנה למדף היינות הזולים ביותר בסופר השכונתי. ובכן, יש לי חדשות מרעישות בשבילכם ­– שתי השיטות הללו פסולות מעיקרן!

קודם כל, יין מתוק הוא לא חלק של שום מתכון, הוא מיועד לקידוש ולא לבישול. שנית, כמו שאומר השף אהרוני, אם אתם לא מוכנים לשתות את היין, אין שום סיבה שהוא יעשה טוב לאוכל שלכם. אם כן, שני הקריטריונים החשובים ביותר לבחירת יינות לבישול הם יינות יבשים או חצי יבשים וכאלו שהייתם מתענגים לשתות אותם.

מדוע מבשלים עם יין?

ליין יש טעם מיוחד ההופך את התבשיל למורכב יותר. אולי הבישול המוכר ביותר ביין זה מרינדה, כלומר השריה ביין. ניתן להשרות ביין הן דגים והן בשר, שכן היינות בדרך כלל מרככים את הבשר ואילו בהקשר של דגים, הם מתחילים את תהליך הבישול.

ליינות ישנם תפקידים חשובים ביותר ברטבים. בגדול, ניתן בהחלט לטעון שהיין הנכון לא יהרוס שום רוטב. מכאן שאתם יכולים להכניס לכם להרגל להוסיף יין לכל תבשיל שאתם עושים. יינות אדומים למשל מושלמים להכנת רוטב עגבניות או רוטב בלונז, ויין לבן מתאים לרוטב שרימפס וחמאה. הכנה של בשר אדום דורשת יינות אדומים ואילו בהכנה של דגים ופירות ים ניתן בהחלט להיעזר ביינות לבנים.

מה הקשר בין וודקה לבישול

הרבה דברים נאמרו על וודקה, אך היא מרכיב שיכול לתרום רבות לבישול. וודקה שמוסיפים אותה לתבשילים אינה מורגשת. במקום זאת היא מדגישה את הטעמים האחרים. אם הוספתם וודקה לרוטב עגבניות ושמנת, הטעם המשולב יהיה חזק יותר מאשר אם הייתם מבשלים ללא התוספת הפיקנטית הזו. עם זאת, יש לזכור שבין אם טעמה של הוודקה מורגש או לא, מדובר עדיין במשקה אלכוהולי וחשוב להקפיד על הכמויות המצויות במתכון. גם כאן, בדומה ליינות, חשוב להשתמש בוודקה שהייתם שותים.

חשוב לזכור שמשקאות אלכוהוליים לא איכותיים אינם טובים לבריאות בשל שיטות טיהור בעייתיות. אם אתם מקפידים על בישול בריא, הקפידו על בישול עם וודקה איכותית בלבד.

כפי שראינו, למשקאות חריפים יש תפקיד חשוב ביותר בעולם הבישול. למעשה, שום מרכיב אחר לא יוכל להדגיש את הטעמים כמו שוודקה עושה זאת או לשלב ביניהם טוב כמו היין. אל תהססו להשתמש ביינות ובוודקה לבישול, אך הקפידו להשתמש במשקאות איכותיים. אם אתם לא מוכנים לשתות את היין שאתם מכניסים לתבשיל שלכם, אין שום סיבה שהוא יטיב עם התבשיל שלכם.

http://www.reader.co.il/article/82961/בישול-בעזרת-יין-וודקה

קרדיט המחבר

אינסטלטור – הפתרון לכל בעיות הצנרת.

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -