גדל זאת בעצמך: ירקות אורגניים

03/14/2011

ירקות אורגניים  הם ירקות שגידלו אותם ללא שימוש בחומרים כימיים לצרכי הדברה ודישון, ללא שימוש בהורמונים, תוצרי הנדסה גנטית וכל מיני תוספים סינתטיים. ירקות אורגניים הם בריאים יותר לגוף האדם ואופן הגידול שלהם הוא אקולוגי וידידותי לסביבה.
החסרונות של ירקות אורגניים כוללים מחיר גבוה וחיי מדף קצרים. אחד הפתרונות לבעיות הללו זה לגדל  ירקות אורגניים  בכוחות עצמך! להלן מדריך מקוצר לחקלאי האורגני המתחיל.

הצעד המקדים והחשוב ביותר הוא הכנת האדמה. חקלאות אורגנית שמה דגש מוקפד על הרכב האדמה וטיפוחו, מאחר והאדמה עשויה להכיל חומרים לא פחות מזיקים מאלה שמוחדרים לירקות בחקלאות התעשייתית. האדמה מכילה מיליוני אורגניזמים וביניהם עלולים להיות טפילים ומזיקים שמהם נרצה להימנע, אבל לא באמצעות ריסוס כימי כמובן. חשוב גם שהרכב האדמה יהיה מזין ועשיר בשביל הירקות, גם במקרה זה ללא שימוש בדשן כימי.

כדי לשפר את איכות וכמות הירקות האורגניים שנרצה לגדל, יש להכין תערובת קומפוסט – דשן אורגני המורכב מפסולת אורגנית ממוחזרת, שפורקה על ידי חיידקים וחרקים.
את הקומפוסט ניתן לרכוש או שגם אותו אפשר להכין בבית. חשוב לקרוא בעיון את המדריכים להכנת קומפוסט ביתי כדי להימנע משימוש מוטעה בחומרים לא אורגניים, או לגרום לזיהום האטמוספרה עם תוצרי פירוק אורגניים כגון גז המתאן.

מה כדאי לגדל בגינה? קודם כל תבחרו בירקות המועדפים עליכם, אלה שאתם יודעים כי תשתמשו בהם בתכיפות. רצוי לגדל ירקות שקשה לשטוף את הגרסאות התעשייתיות שלהם ובכך להיפטר משיירי הריסוס: חסה, כרובית וכל מיני עלים ירוקים שאתם אוהבים לשים בסלט. אם אתם חובבי תותים, דעו כי מדובר בפרי שזוכה לכמויות ריסוס גבוהות. אם כך, דווקא את גידול הירקות הקלאסיים כגון מלפפון ועגבנייה, אפשר לדחות עד השלב שבו הגינה שלכם תצמח ותתרחב, אז אולי כל בני הבית יירתמו למלאכת הטיפוח בהתלהבות.

כשאתם בוחרים זרעים לקנייה, הקפידו לברר את מידת התאמתם לעונות השנה. אם חורף עכשיו, אפשר לגדל כרוב, קולרבי, צנון, גזר, חסה ואפונה. בקיץ תוכלו לגדל מלפפון, עגבנייה, פלפלים ולוביה. איך תגנו על הנבטים מפני מזיקים למיניהם, ללא שימוש בכימיקלים? נגד כנימת העלה משתמשים במלכודת דבק אורגני. זרם מים על העלים הבוגרים ירחיק מזיקים אחרים. חיפוי האדמה בעזרת גזם של דשא ימנע צמיחת עשבים שוטים. נגד טפילים מיקרוסקופיים יותר כמו פטריות וחיידקים, צריך להשתמש בהדברה ביולוגית – לכל מזיק יש אויב ביולוגי שמזיק לו בעצמו. זהו נושא בפני עצמו ולכן כדאי לשאול בעניין את החקלאי ממנו תקנו את הזרעים עבור גידול ירקות אורגניים.

אודות כותב המאמר
אורגניק מרקט  הינה רשת חנויות אורגניות מובילה בישראל במתן פתרונות של מוצרי טבע ומזון אורגני.
פורסם על ידי  Organic Market ,
מקור המאמר:  www.maker.co.il
יום שלישי 23 נובמבר 2010

{ 1 תגובה… read it below or add one }

ירדן March 15, 2011 at 10:08 PM

לו רק הייתה לי גינה…
הייתי מגדלת הכל!! נענע, בזיליקום, עגבניות, חסות… כל מה שרק אפשר! נורא חשוב לי עניין הגידול ובגלל זה אני כל כך מקפידה בכל יום חמישי מחדש לעשות “קניות בריאות”. פירות וירקות אורגניים (כי זה בלי ריסוס), עוף טבעי של טבעוף (כי זה בלי אנטיביוטיקה), לחם מחיטה מלאה בלבד (כי זה בריא וממלא יותר) בקיצור, הלוואי והייתה לי גינה…

Reply

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -