עיצוב שולחן – כל אחד יכול רעיונות וטיפים לשולחן החג

03/14/2011

עבודת עיצוב השולחן איננה נחלתו של מעצב האירועים בלבד. כולנו עורכים שולחן בבית למשפחה ולאורחים : לכבוד ערב שבת, חג, אירוע מיוחד או סתם ארוח. ומי אמר שהתפקיד מוטל על אשת הבית בלבד? עם קצת הדרכה ועידוד כל אחד מבני המשפחה ישתף פעולה. עבודת עיצוב ועריכת השולחן בשיתוף בני המשפחה מלכדת ומגבשת והופכת עניין שגרתי לחגיגה כייפית בכל פעם מחדש.

אז איך מתחילים ?

בחירת הצבעים   : שילוב צבעים לשולחן שלנו. הצבע הוא אמצעי להבעת אופי הארוחה, למשל אלו צבעים נבחר לנושאי האירוח הבאים:   ארוחת שבת, ארוחת שבועות, חנוכה, ט”ו בשבט, חינה וכד’. באמצעים קלים נוכל לשנות את כל העיצוב מפעם לפעם באמצעות אביזרים, חדשים, צבע ראנר ומפית אחרת.

בחירת המפה   : מפה אחת איכותית “נייטרלית” תוכל לשמש אותנו תמיד אם נשלב אותה עם בד אופנתי בצבע חדש ושונה מהאירוח הקודם. כל בד יכול לשמש כמפה. היתרון של מפה חלקה הוא שניתן לשלב אותה בעיצובים רבים יותר מאשר מפה “מקושקשת”. בדים שקופים מאפשרים לנו לשנות צבע אם פורסים מתחתם מפה בצבע אחר. מפות חד פעמיות – אלבד – יש לזכור שהם “משדרים” תחושה של פשטות זולה ואם חייבים אז תמיד בשתי שכבות.

פריסת המפה:   קיימות אינסוף אפשרויות: רנר לאורך, לרוחב, באלכסון . חצי שולחן בצבע אחד וחצי בצבע שני. לא נכון ל”שפוך” (בערימה) בד “חופשי” על השולחן כי בעת הארוחה מניחים כלי אוכל שמועברים מיד ליד פעמים רבות וגבהים שונים של הבד על השולחן עלול ל”המעיד” את צלחות ההגשה.

כלים   : צלחות מנה עיקרית בצבעים קלאסים בהירים עדיפים, שאיתם ניתן לשלב בכל שולחן צלחות מנה ראשונה שונות. התאמת הכלים: שילוב בין כלים –   כאשר יש לנו ארוע גדול ואין לנו מספיק כלים מאותו סט נשלב בין סוגים שונים של סטים אך נמצא אלמנט מחבר ביניהם שיסיח את הדעת מהעירבוב ויאחד ביניהם לדוגמא: קישוטים מקשרים: פלייסמנט, ברכה, מפית על הצלחת, צלחת מהסט ליד. השכרת כלים לעיתים תהיה כדאית – שווה בדיקה.

סכו”ם   : מזמן נשברו הכללים ה”מדוייקים” להנחת כלים וסכו”ם על השולחן. אפשר להניח את הסכו”ם בסגנונות   שונים: לקשור בסרט, להכניס לשקית,   להשחיל במפית,   לכרוך בעלה וכיד הדמיון הטובה.

אלמנט מרכז השולחן   : – אלמנט קישוטי מרשים ש”מקבל” את האורחים אל השולחן הריק מאוכל. ה”סנטר פיס” יהווה קישוט להצגה הראשונית של השולחן בדרך כלל, מפאת הצורך בפינוי השולחן להנחת צלחות ההגשה עם האוכל.

רעיונות לקישוטים ואביזרי קישוט: נרות צפים בקערה יפה מלאה במים צבעוניים, אפשר להציף בה גם ראשי פרחים (לגזום גבעול). מקבץ נרות בגבהים שונים, בתוך גביעי יין או באגרטלים קטנים. אפשר לפזר מסביבם מחרוזת מעניינת, או להניח אותם בתוך כלי שטוח שמפוזרים עליו עלי כותרת.
מיקבץ של שניים שלושה בקבוקי נוי ובהם פרח. לא כדאי לפזר על גבי השולחן קישוטים קטנים כגון: אגוזים, צדפים, פוטפורי וכדומה משום שיש לאסוף את כולם מיד עם תחילת הארוחה שמא “ימעידו” את צלחות ההגשה. אם נורא רוצים אפשר לפזר את הקישוטים הללו על כלי שטוח שקל להסיר מהשולחן לפני הארוחה.
אגרטל זכוכית קלאסי הוא אביזר כמעט הכרחי לשימוש חוזר של קישוטים ופרחים. אפשר להכניס אגרטל צר וקטן לתוך האגרטל הגדול, לדחוס צלופן (גם עוזר לקבע את הפרחים במקומם), ענבים, רימונים, תפוחים, מים צבעוניים באמצעות צבע מאכל, קטניות, חלוקי נחל, צדפים, כדורי סיליקון מתנפחים. במקום זר פרחים מפואר על השולחן אפשר להסתפק בכמה פרחים ולהוסיף ענפים יבשים, ענפי עלים.
קישוטי השולחן צריכים להיות קשורים עם האלמנטים האחרים על השולחן.   למשל: מים כחולים כשהמפיות כחולות אותו סוג פרח על הצלחת ובבקבוקים, סרט דנטל לקשירת המפיות על מפה עם אימרה דנטלית וכדומה – זה כל הטריק.

מפית אישית  : מלבד מפיות הבד האלגנטיות שניתן להכין לבד,   ניתן להשיג היום   מפיות נייר איכותיות בשלל צבעים ודוגמאות ותמיד אפשר להמציא קיפולי מפית חביבים.
זכרו, מה שעושה את ההבדל בין שולחן רגיל לשולחן מעוצב: הפרטים הקטנים,   שימוש בחומרים מעניינים (לאו דווקא יקרים), מקוריות והכי הכי חשוב להנות מכל התהליך.
בהצלחה
אורנה מאירי
אודות הסדנא לעיצוב שולחן וסדנא לעיצוב מזנון ניתן לפנות לאורנה בטלפון 050-2416896 ובאתר  http://www.ornameiri.co.il/

אודות כותב המאמר
אורנה מאירי מעצבת אירועים ותפאורות. מנחה קורסים לעיצוב ארועים וסדנאות עיצוב שולחן בארגון המורים, בית ברל, אוניברסיטה פתוחה, חברות ציבוריות ופרטיים.
פורסם על ידי  אורנה מאירי    www.ornameiri.co.il ,
מקור המאמר:  www.maker.co.il
יום שני 22 פברואר 2010

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -