פויקה – טיפים ועצות טובות

03/13/2011

מאת נירוקס- פתרונות אינטרנט מתקדמים

פויקה הוא סיר העשוי מברזל  יצוק.  פויקה נקרא גם “סיר הולנדי” בשל האגדה המספרת כי ההולנדים שהתיישבו  באפריקה באמצע המאה  ה19  הביאו אתם את פויקה  מהולנד, והאפריקנים המקומיים אימצו אותו בחום והרבו להשתמש בו מסביב למדורה. גם בישראל סיר פויקה הוא סיר פופולארי. חיילים בצבא משתמשים בו לבישול בתנאי שטח ,ומשפחות ישראליות רבות רוכשות סירי פויקה ומשתמשות בהם בטיולי הג’יפים במרחבים הפתוחים.

פויקה – סיר המתאים לבישולן בתנאי שטח

בסיר רגיל החום חודר ממקור החום בלבד, בסיר פויקה זה שונה . פויקה אוגר את החום ובאמצעות התחתית הקמורה  החום מתפזר בכל הסיר ,בכל נקודה ונקודה.  תכונה זו,  נוסף על הידיות  בצורת הקשת המחוברות לסיר משני צדדיו,  הופכות אותו לסיר  אידיאלי לבישול בתנאי שטח ועל אש בלתי אחידה.    לרוב משמש פויקה  עבור בישולי קדירה עסיסיים, אך אם רוצים אפשר גם לטגן בו ולאפות.  פויקה הוא סיר חזק מאוד כמעט ובלתי שביר וזוהי סיבה נוספת ההופכת אותו להיות סיר המתאים לבישולי שטח.  בשוק קיימים סירים בגדלים שונים . חסידי פויקה מספרים כי גודל הסיר נקבע לפי מספר העופות השלמים היכולים להתבשל בו ביחד . סיר פויקה יכול לבשל  סעודה המספיקה לעשרים וחמישה איש.

פויקה – כמה טיפים ועצות טובות

פויקה הוא לא סיר בישול עבור אנשים רעבים . תהליך הבישול הוא איטי ולאנשים רעבים קשה להתמודד עם  ריחות התבשיל שהסיר מפיץ  ולהמתין  עד לגמר הבישול. פויקה הוא  סיר הדורש טיפול לפני הבישול הראשון.  לפני השימוש הראשון חייבים  לשטוף, לייבש  ולהניח אותו על גחלים לוחשות עד להתלהטות  עדינה . רק  אחר כך יהיה  פויקה כשיר לשימוש.פויקה הוא סיר הדורש תחזוקה מתמדת -  אחרי כל שימוש יש לשטוף היטב, לייבש ולשמן את הסיר , את המכסה ואת הידיות  בשמן.
פויקה הוא סיר קשה לניקוי . כאשר מנקים אותו לאחר השימוש יש להקפיד לא לשטוף ולגרד בכלים חדים כדי לא לשרוט אותו ולפגוע בציפוי הפנימי. לפני הניקיון במים מומלץ למלא את הסיר במים ולהחזיר אותו אל המדורה. רתיחה עדינה תנקה אותו  ותשרוף את כל שאריות האוכל.לאחר כל שימוש כדאי לאחסן את הסיר במקום סגור ומוצל. חשיפה לשמש ולפגעי מזג האוויר יכולה לגרום לסיר  להחליד. את פויקה כדאי לשטוף במים זורמים , על אף שזהו סיר המתאים לתנאי שטח לא מומלץ לשטוף אותו בנהר בנחל או במעיין.

חברת מר גן ציוד לגן, מתמחת בתחום הקמפינג, מחנאות.
אתרנו :http://www.mrgan.co.il/
טלפון: 1700-50-47-34

מקור המאמר: www.articles.co.il מאמרים.

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -