קפה למתחילים – מושגים בסיסיים מעולם הקפה

03/14/2011

קפה למתחילים – מושגים בסיסיים מעולם הקפה.

מה חשוב לבדוק לפני שמתחילים להכין את ה קפה ?

קודם כל, בדקו את תערובת הפולים, ואת היחס שבין פולי הערביקה לרובוסטה – ככל שיש יותר פולי רובסטה בתערובת הקפה יהיה איכותי פחות ועשיר יותר בקפאין.
בנוסף, חשוב לבדוק מתי עבר הקפה את תהליך הקלייה. מומלץ לצרוך קפה שנקלה עד שבוע לפני, ובכל מקרה חשוב שהקפה יישמר בצורה אטומה.

מהי הטמפרטורה המתאימה להכנת קפה אספרסו?

להכנת אספרסו מספיק לחמם את המים עד לטמפרטורה של 90 מעלות צלסיוס, והכל מקרה אין להרתיח את המים. גם את החלב אסור להרתיח, ויש להקציף בזהירות עד לסף הרתיחה.
כדי להפיק אספרסו איכותי יש לחלוט אותו בין 18-22 שניות.

מהם המונחים העיקריים המשמשים לתיאור קפה?

מומחים ל קפה משתמשים בשלושה מושגים עיקריים על מנת לתאר את הקפה שהם לוגמים. הראשון הוא מושג הטעם ( Flavor ) קשור לחוויה הכוללת של טעם הקפה והארומה שלו.
ניתן למצוא מאפייני טעם שונים כגון טעם שקולדי או אגוזים המושג השני הוא מושג החומציות (Acidity ). יש מידה מסוימת של חומציות רצויה בקפה, אשר אחראית לתחושה הרעננה שהקפה מעניק. המושג השלישי הוא גוף (Body), והוא מתייחס למידת השומניות והסמיכות שיש למשקה, הנתפסת על הלשון. גוף ה קפה יכול להיות דליל מאוד או סמיך מאוד. לרוב גוף הקפה תלוי בסוג הקפה ודרך החליטה.

במה מתאפיינים סוגי הקפה השונים?

הקפה ממרכז ודרום אמריקה בדרך כלל מתון בטעם, בעל גוף דליל עד בינוני ובעל רמת חומציות משמעותית.
הקפה ממזרח אפריקה ותימן ידוע בטעם עז, עם טעם מעט פירותי, וחומציות חדה ובהירה.
הקפה מאינדונזיה ידוע בגוף סמיך ורך. הטעם שלו עשיר במיוחד והחומציות שלו נמוכה מאד.

כיצד מייצרים קפה בטעמים ?

כדי להפיק קפה בטעמים, מוסיפים סירופים בטעמים הרצויים לפולי הקפה הקלויים לפני שלב הטחינה. הפולים סופקים את הסירופ, והתוצאה היא משקה ארומאטי עם טעם ייחודי. לא מומלץ להשתמש בקפה בטעמי כשמכינים אספרסו מכיוון שהסירופ לרוב נשרף בשיטת ההכנסה של האספרסו.
במידה ורוצים בכל זאת לשלב טעם נוסף לקפה ניתן להוסיף תמצית טעם לקפה המוכן.

מהו קפה נטול קפאין?

קפה נטול קפאין הוא קפה שהקפאין נוטרל ממנו על ידי CO2. חלק מטעמו של הקפה אובד בתהליך, אולם עדיין נשמרת בו ארומה טובה וטעם בסיסי. תהליך נטרול הקפאין נעשה לפני קליית הפולים, והוא מנטרל כ-98% מהקפאין שבפולים ——————————————-
אודות כותב המאמר חברת אמיגו מספקת את כל צורות ה קפה החל מקפה ירוק, קפה טחון, פודים וקפסולות ממדינות כמו ברזיל, קולומביה וממדינות רבות נוספות. פורסם על ידי שאול רובין http://coffeman.co.il , מקור המאמר: www.maker.co.il יום שישי 21 אוגוסט 2009

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -