רוטב בשאמל

07/24/2011

Post image for רוטב בשאמל

אחד השימושים המצוינים של רוטב בשאמל (Sauce Bechamel) הינו בתוך גרטן. את הרוטב יוצקים בין כל שכבת ירקות על מנת שהירקות יזיעו בו בזמן אפייתם בתנור. רוטב הבשאמל מאפשר לקרום במאפה להשחים ולהיות טעים במיוחד. היחסים ברוטב בין החלב לרו הינם תלויים בשימוש של הרוטב לאחר הכנתו. גרסתו הסמיכה יותר משמשת במתכון סופלה מסורתי.

מרכיבים:

(להכנה של ליטר רוטב במידת סמיכות בינונית)

  • 1 ליטר חלב.
  • 60 גר’ חמאה.
  • 1/4 כוס קמח.
  • תבלינים לפי טעם (מלח ,פלפל , אגוז מוסקט)

אופן הכנה:

הביאו את החלב לרתיחה עדינה בסיר לרטבים בעל נפח של 2 ליטר. ערבבו אותו מפעם לפעם כדי למנוע היווצרות קרום. בסיר רטבים נפרד בעל נפח זהה, המיסו בעדינות את החמאה והקמח. ערבבו את החמאה והקמח מעל לאש בינונית במשך כ2 דקות עד שהקמח מקבל ריח קלוי ונעים. הורידו את הרו מהאש ותנו לו להתקרר כ30 שניות. הקציפו את החלב המבעבע לתוך הרו. החזירו את הרוטב לאש והביאו שוב לרתיחה עדינה תוך כדי בחישה. ברגע שהרוטב רותח קלות הנמיכו את האש והזיזו את הסיר כך שרק צד אחד שלו יהיה על האש. מצב זה יגרום להיווצרות קרום רק בצד אחד של הסיר ויקל על הרחקתו. בשלו כך את הרוטב במשך 30 דקות עד שעה. הורידו את הקרום אשר נוצר על פני הרוטב. מדי פעם ערבבו את הרוטב עם כף עץ (דפנות ותחתית). כאשר הטעם העמילני נעלם מהרוטב ניתן לתבל ולסנן אותו. את רוטב הבשאמל יש לערבב בזמן שמתקרר על מנת שלא ייווצר עליו קרום.
ניתן לקצר את התהליך בכך שלא נרתיח קודם את החלב אלא נשפוך חלב קר ישירות על הרו. אך פעולה זו דורשת ערבוב נמרץ למדי על מנת שלא ייווצרו גושים וקרום.

דירוג 5 כוכבים:  ★★★★★

השאר תגובה

הכתבה קודמת -

הכתבה הבאה -